Kā izvēlēties sev piemērotāko rakstāmgaldu.
Izvēloties rakstāmgaldu, jūs domājat, ka jebkurš rakstāmgalds jums derēs. Galu galā tā ir tikai vieta, kur jūs uzglabājat dažus dokumentus un apsēžaties, lai nedaudz pastrādātu?
Nepareizi. Jūsu rakstāmgaldam vajadzētu būt vietai, kur jūsu smadzenes atdzīvojas jaunām domām, idejām, radošumu un aprēķiniem. Tai vajadzētu būt vietai, kas iedvesmo sākt strādāt pēc iespējas labāk, tiklīdz jūs apsēžaties pie sava lieliskā rakstāmgalda. Tam vajadzētu būt tieši tik daudz atvilktnēm, lai pietiktu visiem jūsu dokumentiem, mapēm, piezīmēm, darbarīkiem un visam citam, kas jums nepieciešams. Jūsu rakstāmgaldam nevajadzētu būt universālam, kas der visiem, jo tas ir paredzēts tieši jūsu vajadzībām, kas ir svarīgas tieši jums. Kā jūs atradīsiet šādu rakstāmgaldu? Tas, protams, nenotiek nejauši. Ļoti bieži var paklupt izvēloties ideālo galdu. Gandrīz vienmēr pareizā galda atrašana ir rūpīgas meklēšanas rezultāts. Ir jāzina, kā izvēlēties pareizo rakstāmgaldu, jāzina pareizie meklēšanas kritēriji un pareizie jautājumi, kas jāuzdod.
Šodien mēs jums palīdzēsim šai atlases procesā. Mēs runāsim par svarīgiem faktoriem, kas jāņem vērā, izvēloties īsto rakstāmgaldu, kā arī par to, kā atpazīt dažādus rakstāmgaldu veidus. Mēs ceram, ka ka jums izdosies atrast īsto rakstāmgaldu, kas būs vispiemērotākais gan jums, gan jūsu darbam.
Faktori, kas jāņem vērā pērkot rakstāmgaldu. Pirms doties uz veikalu vai sākt meklēt internetā, ir dažas lietas, kam jābūt skaidrām.
Kam jūs galvenokārt izmantosit savu galdu?
To ir svarīgi izlemt, pirms doties pirkt galdu. Rakstāmgaldi ir būvēti, ņemot vērā daudzus un dažādus mērķus, un, lai arī jebkurš galds nodrošinās jums līdzenu virsmu, pie kuras strādāt, daži galdi būs piemērotāki nekā citi. Vai jūs galvenokārt strādājat ar datoru? Ja tā, vai tas būs klēpjdators, vai arī galda dators? Vai jums ir nepieciešams pietiekami daudz vietas lielam monitoram vai diviem? Vai jums būs nepieciešama tastatūras izvilkšanas atvilktne? Vai arī jūs galvenokārt rakstīsiet, lietosiet un veiksiet citus uzdevumus, kur jums nevajadzēs datoru? Ja tas tā ir, jums nevajadzēs tik lielu galdu. Vai jūsu galds nebūs tik daudz darba vieta, kā vieta, kur jūs glabāsiet dažādas sev vajadzīgas lietas? Ja tas izklausās tā, apsveriet faktu, ka jums, iespējams, nemaz nav vajadzīgs liels rakstāmgalds, un tā vietā jūs varētu vizēlēties nelielu galdu ar daudzām atvilktnēm. Cik daudz vietas lietu uzglabāšanai jums ir nepieciešams?
Galda galvenais uzdevums ir nodrošināt vietu sēdēšanai un galda virsmu, lai jūs varētu strādāt, tā sekundārais mērķis ir nodrošināt jums lietu uzglabāšanu. Daži rakstāmgaldi, ir vairāk vērsti uz darba virsmas nodrošināšanu, savukārt citi galdi, piemēram, lieli datoru galdi, ir aprīkoti ar daudz plauktiem un atvilktnēm jūsu lietu novietošanai.
Kad sākat meklēt savu rakstāmgaldu, jums būs jāpajautā sev, cik daudz vietas jums ir nepieciešams pie galda. Vai jūsu darbs prasa, lai jūs pastāvīgi piekļūtu citiem materiāliem, kas jums jāuzglabā savā rakstāmgaldā? Vai jums ir kastes un mapes, kas jums būs jāuzglabā savā rakstāmgalda atvilknēs? Vai tomēr jūs daudz vairāk interesē vienkārša un tīra darba virsma? Atkarībā no atbildēm uz šiem jautājumiem, jūs vēlēsieties aplūkot ļoti atšķirīgus galdus. Šādā veidā jūsu atbildes palīdzēs jums noformulēt vajadzības pirms rakstāmgalda pirkuma. Ja jūs izvēlaties izvēlēties galdu, kurā ir vairāk atvilktnes, esiet piesardzīgi, lai atvilkņu daudzums neietekmētu darba vietas platumu. Pārliecinieties, ka esat izvēlējies rakstāmgaldu, kam ir pietiekami liela darba virsma, lai jūs varētu strādāt.
Cik daudz laika jūs plānojat pavadīt pie sava rakstāmgalda?
Jūsu komforts ir ārkārtīgi svarīgs faktors, izvēloties galdu. Ja plānojat pavadīt garas stundas, sēžot pie galda, jums noteikti jāizvēlas modeli un dizainu, kas jums patīk un kur jūs jūtaties ērti. Nav nekas sliktāks, kā mēģināt strādāt pie galda, kur jūs nejūtieties ērti un jums nav pietiekami daudz vietas kājām zem galda. Paturiet prātā, ka tikpat svarīga ir pareiza krēsla izvēle. Padomājiet, kas ir galvenās jūsu vajadzības pie rakstāmgalda un pēc tam meklējiet galdu, kam ir šīs funkcijas. Šie visi faktori ir jāņem vērā. Lai cik vilinoši būtu atmest šīs it kā nenozīmīgas detaļas, atcerieties, ka tās kļūs par daudz svarīgākām lietām pēc tam, kad sēdēsiet pie sava galda un mēģināsit stundām ilgi strādāt. Ja mēģināt noskaidrot, vai rakstāmgalds jums ir piemērotā izmērā vai nē, pārbaudiet sevi atbilstoši šiem standartiem. Sēžot rokām ir jāatrodas uz galda virsmas un jābūt saliektām 90 grādu leņķī. Jūsu kājām zem galda vajadzētu būt pietiekami daudz vietai. Lielākā daļa rakstāmgaldu ir 75 centimetru augsti. Šis augstums ir piemērots lielākajai daļai cilvēku, taču, ja esat garāks vai īsāks par vidējo, iespējams, jums būs jāmeklē sev pielāgotu rakstāmgaldu.
Cik daudz vietas jums ir?
Ja jums ir ierobežota vieta, kur novietot galdu, protams, jūs varat pārkārtot savas mēbeles, lai mēģinātu iegūtu nedaudz vairāk telpas. Realitāte tomēr ir tāda, ka telpā jūs esat ierobežots. Pat ja vēlaties un jums ir nepieciešams ārkārtīgi liels rakstāmgalds, tam ne vienmēr ir vietas. Pirms dodaties pirkt galdu, jums jāizdomā, cik daudz vietas jums ir nepieciešams, lai novietotu rakstāmgaldu. Paņemiet mērlenti vai mērauklu un izmēriet faktiskos izmērus. Kad šie izmēri jums būs zināmi, jūs varēsiet vieglāk izvēlēties sev galdu un atmest sev nevajadzīgos produktus.
Kādas formas rakstāmgaldu vēlaties?
Mūsdienās ir pieejami daudz dažādu formu un izmēru rakstāmgaldi. Ir standarta taisnstūra rakstāmgaldi, bet ir arī daudz dažādu citu variantu. Ir stūra galdi, U formas galdi un L formas galdi. Visi šie elementi nodrošina nedaudz atšķirīgas priekšrocības, kas padara tos unikālus piemērotus dažāda veida pielietojumiem. Lai izlemtu, kuras formas galds jums der vislabāk, mēs iesakām ņemt vērā gan telpas lielumu, gan arī mērķus telpas izmantošanai. Šeit ir dažādu galda formu piemēri un daži apsvērumi, izvēloties savai telpai piemērotāko.
• U-veida: Šis stils dod jums daudz vietas, lai izkliedētu un izveidotu dažādas darba zonas, taču tam ir nepieciešams daudz brīvas telpas.
• L-veida: šiem galdiem ir tādas pašas priekšrocības kā U-veida galdiem, taču tiem ir nepieciešams mazāk vietas. Tomēr to unikālā forma nozīmē, ka katrā telpā bieži ir tikai viens iespējamais izvietojums.
• Stūris: Stūra galdi ir lieliski piemēroti, lai ietaupītu vietu un ietilptu stūros, kas citādi būtu nederīgi, taču tas nozīmē, ka esat spiests sēdēt pret sienu.
• Taisni: šie galdi ir daudzpusīgāki iespējamā izvietojuma ziņā, taču to virsmas laukuma var nebūt pietiekami liels.
Kāda veida materiāli jums interesē?
Tālāk ir jautājums par to, no kāda veida materiāliem jūs vēlētos, lai rakstāmgalds būtu izgatavots. Šis jautājums, iespējams nav pirmais, kas jums ienāk prātā, domājot par galda iegādi, taču tas noteikti ir svarīgs. Katram materiāla veidam ir savi plusi un mīnusi, kas jums būs jāizvērtē, izlemjot, kurš ir piemērots tieši jums un jūsu vajadzībām.
Šeit ir biežāk izmantotie materiālu veidi un daži apsvērumi par labu katram no tiem.
• Lamināts bieži ir ļoti populāra izvēle, jo tam ir pieņemama cena. No šī materiāla izgatavotie rakstāmgaldi ir diezgan izturīgi un viegli, padarot tos viegli pārvietojamus. Esiet uzmanīgi pērkot lamināta galdu, kas ir pārāk lēts, iespējams, ka izmantotie materiāli nebūs paši kvalitatīvākie.
• Metāla galdi parasti ir izturīgāki nekā lamināts. Tie kalpos ilgāk un parasti arī sver nedaudz vairāk.
• Koks ir klasiskākā izvēle, jo daudziem cilvēkiem patīk koka virsmas dabiskais izskats. Tomēr ņemiet vērā, ka šī virsma ir jūtīgāka pret skrāpējumiem un ūdeni.
Ēdamistabas galda izvēle- materiāli, stili, izmēri. Kas jāņem vērā, izvēloties galdu
Ēdamistabas galda izvēle- materiāli, stili, izmēri.
Kas jāņem vērā, izvēloties galdu
Katrā ēdamistabā centrālā lieta būs pusdienu galds. Tā ir lielākā mēbele un parasti atrodas precīzi istabas centrā, kur tas veido istabas stilu un piešķir noskaņu visai ēdamistabai. Ļoti iespējams, ka tās būs jūsu ēdamistabas dārgākā mēbele, kuru jūs iegādāsieties.
Apsverot jūsu ēdamistabas galda izvēli, vissvarīgākie ir trīs apsvērumi: galdā izmantotie materiāli, formas un dekoru stils un galda izmērs.
Materiāli
Tāpat kā jebkuru citu mēbele, ēdamistabas galdu var izgatavot no daudziem dažādiem materiāliem, sākot no stikla līdz betonam, no pulēta marmora līdz rupji zāģētai priedei. Pareiza materiāla izvēle nav viegls uzdevums, jo katram materiālam ir atšķirīga estētiskā ietekme, kā arī praktiski apsvērumi. Slīpēts stikls var dot tieši jums tīkamu mūsdienu atmosfēru, taču mājās, kur aktīvi spēlējas bērni, tā iespējams nav labākā izvēle. Piknika stila galdiņš, kas izgatavots no neapstrādātām zāģētām priedēm, ir lieliski piemērots ikdienas lietošanai ģimenē, taču tā zemnieciskais stils, iespējams, nenodrošinās jums vēlamo eleganci. Bet lielā mājā, kur lielākā daļa ģimenes pusdienošanu notiek virtuves ēdamistabas zonā, formālā ēdamistabā varētu ērti iederēties pusdienu galds ar pulēto franču sarkankoka virsmu. Liela daļa ekspertu iesaka, vispirms izvēlēties vairākus materiālus, kas jums patīk un pēc tam materiālu skaitu sašauriniet līdz vienam, kas atbilst jūsu ēdamzāles interjeram. Ja jūsu ēdamistaba kalpo arī ikdienas vajadzībām un bieži vien ir jūsu mājas birojs, un jūs dodat priekšroku kokam, tad laba izvēle būs rustic stila galds, kas ar vecumu kļūst labāks, jo iegūst dabīgu nodilumu.
Stili un formas
No daudzajiem veidiem, kā ēdamistabu galdus var iedalīt kategorijās, stils un forma ir vieni no vissvarīgākajiem kritērijiem. Stils un forma ietekmē telpas noskaņu un pusdienu baudījumu, kā arī to cilvēku skaitu, kuri var ērti pusdienot ap galdu.
Taisnstūrveida
Taisnstūra ir visizplatītākā ēdamistabas galda forma, tradicionāla forma, kas labi iederas jebkurā ēdamistabā. Taisnstūra galdi ir pieejami dažādos platumos, lai tie atbilstu gan platām, gan šaurām telpām, un izvelkams garums padara to optimālu lielām pulcēšanās reizēm. Daudziem taisnstūra galdiem ir noņemamas malas, lai tie būtu ērti pielāgojami dažādiem saietiem, sākot no mazākām ģimenes vakariņām līdz lieliem svētku pasākumiem. Taisnstūra galdu popularitāte nozīmē, ka ir pieejams vairāk stilu nekā ar apaļiem vai kvadrātveida galdiem.
Tradicionāls ovāls
Tradicionālie ovāli pusdienu istabas galdi ir klasiski un skaisti. Bieži vien tie ir izgatavoti no sarkankoka vai riekstkoka, tās ir mēbeles, kuras ģimenē lieto vairākās paaudzēs. Antīkās mēbeles parasti var atrast izsolēs un nekustamo īpašumu tirdzniecībā, un jaunas šāda stila mēbeles tiek pārdotas daudzos mēbeļu veikalos. Ovālajiem galdiem bieži ir noņemamas daļas, jo izmērs var mainīties atkarībā no cilvēku skaita kas pusdienos. Ovāliem galdiem parasti ir nepieciešama nedaudz lielāka telpa nekā taisnstūra galdiem.
Apaļi galdi uz centrālās kājas
Pie šāda veida galdiem ir viegli sēdēt, jo netraucēgalda kājas - ir tikai viens balsts galda vidū. Tradicionāli šādi koka un marmora galdi ir datēti jau simtiem gadu. Šobrīd tirgū ir pieejamas daudzas moderni (vai gadsimta vidus) galdi, kuru izskats ir vieglāks un piemērots mūsdienīgiem mājokļiem. Apaļā galda foma var noderēt, lai līdzsvarotu telpu, kas ir kvadrātveida formā.
Kvadrāts
Tāpat kā apaļie galdi, kvadrātveida ēdamistabas galdi labi iederas nelielās telpās vai vietās, kur parasti pusdieno četri vai mazāk cilvēki. Lielāki kvadrātveida pusdienu galdi ir labāki sarunām nekā taisnstūra galdi, jo viesi atrodas tuvāk un visi ir viens pret otru. Tāpat kā ovālas formas galdiem, lielākiem kvadrātveida pusdienu galdiem ir nepieciešams vairāk vietas gan garumā, gan platumā nekā citiem veidiem.
Modernais rustic
Šis stils pēdējos gados ir kļuvis ļoti populārs. Stils ir pilnveidots un moderns (parasti taisnstūrveida), bet materiāls ir raupjš. Nobružāti koki ir populāri, tāpat kā neapstrādāti dabīgi materiāli, piemēram, dabiskais šīferis. Vēl viens ļoti populārs dizaina stils šobrīd ir koka un metāla sajaukums galda konstrukcijā.
Lauku māja
Lauku mājas stila ēdamzāļu galdi, kā norāda nosaukums, ir atviegloti un zemnieciski, piemēroti virtuvēm un ēdamistabām, kas vēlas lauku dekoru stilu. Parasti tie ir izgatavoti no priedes, bieži ar rupji zāģētu vai zarainu virsmu, un tām ir ļoti bezrūpīga sajūta.
Izmēri
Izmērs, ko izvēlējāties savam pusdienu galdam, būs nedaudz atkarīgs no tā formas. Apaļie galdi veicina sarunu, taču tie ērti der mazāk cilvēkiem nekā taisnstūra galdi.
Pusdienu galda izmērs un sēdvietu skaits:
Apaļie un kvadrātveida galdi:
• 90 cm līdz 120 cm var ērti sēdēt 4 cilvēki
• 150 cm var ērti sēdēt 6 cilvēki
• 180 cm var ērti sēdēt 8 cilvēki
Taisnstūra vai ovāli galdi:
• 120 cm garš galds, var ērti apsēsties 6 cilvēki
• 240 cm garš galds, var ērti sēdēt 8 cilvēki
• 300 cm (3 metri) garš galds, var ērti sēdēt 10 cilvēki.
Ēdamistabas galdi parasti ir 75 cm augsti, tomēr ir ļoti svarīgi pirms pirkšanas to pārbaudīt, jo daži galdi ir zemāki. Ja iegādājaties zemāku galdu, noteikti izvēlieties atbilstošus krēslus.
Padomi galda izmēra izvēlei
• Katrai personai ir jābūt apmēram 60 centimetri brīvas vietas, kur ērti paēst.
• Ja galda galos paredzēts izvietot pusdienu maltīti, minimālajam galda platumam jābūt 90 centimetriem.
• Ideālā gadījumā starp galda malu un sienu vajadzētu būt 90 centimetri. Tas ļauj krēslus izvilkt pietiekami daudz, lai ērti sēdētu.
• Apsveriet iespēju iegādāties izvelkamo galdu, kuru var pēc nepieciešamības izvilkt un pagarināt. Vislabāk ir atstāt daudz vietas ap galdu ikdienas lietošanaiun paplašināt galdu, kad tas nepieciešams lielākām ballītēm.
Pirms pirkt pusdienu krēslu.
Pirms pirkt pusdienu krēslu.
Pirms pērkat pusdienu krēslu, apsveriet šo: jums ir nepieciešams, lai krēsls būtu gan ērts, gan stilīgs. Ērti, jo pusdienu galds ir vieta, kur cilvēki pulcējas paēst, strādāt un sarunāties. Stilīgi, jo vēlaties, lai tas izskatās labi un atspoguļo jūsu dzīves veidu. Ņemiet vērā arī to, ka jums būs jāizvēlas no daudzu stilu, materiālu, krāsu un zīmolu dažādības.
Izmērs.
Varbūt izmēru bieži aizmirst, jo tā ir viena no vismazāk interesantajām mēbeļu pirkšanas procesa sastāvdaļām. Tomēr to nevar atstāt novārtā, pirms jūs meklējat pusdienu krēslus, izvēlieties vajadzīgo izmēru. Lai to izdarītu, jums jāņem vērā telpas lielums un brīvā vieta ap galdu. Jums arī jāizdomā, kur jūs novietosiet papildus krēslus, ja jūsu galds ir izvelkams, bet ikdienā jūs to lietojiet neizvilktu. Izmēriet savu istabu un pusdienu galdu, lai labāk saprastu savu nākamo krēslu izmēru un skaitu, ko varat izvietot savā ēdamistabā un ap pusdienu galdu. Pirms izvēlaties izmēru, atcerieties aprēķināt vietu starp krēsliem, kā arī faktisko vietu, ko aizņems pusdienu krēsls. Neaizmirstiet ņemt vērā, ka, atvelkot krēslu no galda, tam būs nepieciešama papildu vieta.
Ar roku balstiem vai bez?
Tikai jūsu ziņā ir izvēlēties, vai jūsu pusdienu krēsliem ir roku balsti vai nē. Ierasts, ka galda galā izvieto krēslus ar roku balstiem, bet sānos - bez roku balstiem. Taču atkarībā no vietas un telpas interjera stila, jūs varat izvēlēties, lai visapkārt būtu krēsli ar roku balstiem. Atkarībā no jūsu telpas un interjera, iespējams, vēlēsieties arī visur izvietot krēslus bez roku balstiem. Krēsli bez roku balstiem aizņem mazāk vietas nekā krēsli ar roku balstiem. Krēsli ar roku balstiem ir ērtāki nekā bez roku balstiem. Gados vecākiem cilvēkiem vai cilvēkiem ar problemātiskiem ceļgaliem roku balsti palīdz apsēsties un piecelties no krēsla. Izvēlieties atbilstoši tiem cilvēkiem, kuri parasti pusdieno pie jūsu pusdienu galda.
Izvēlieties stilu un komfortu.
Jums vienmēr ir iespēja izvēlēties ēdamistabas komplektu vai izlemt atsevišķi iegādāties pusdienu galdu un krēslus. Pirms veicat pirkumu, izvēlieties savu dizainu. Apsveriet, vai vēlaties, lai tas būtu moderns vai klasisks. Krēsliem ir dažāda veida atzveltnes, ir gan krēsli ar cietām atzveltnēm, gan mīkstām tapsētām, gan metāla un koka. Mazāka telpa var prasīt smalkāku, atvērtāku stilu, savukārt lielā telpā varētu labāk izskatīties ar lielākām, precīzāk definētām formām. Apsēdieties krēslā, lai saprastu, kā jūs jūtaties. Vai sēža ir ērta un pietiekami plata? Kā jūtas mugura, kad atspiedies pret atzveltni? Vai sēdeklis ir pārāk augsts vai pārāk zems? Ja sēdeklis ir mīksts, tam jābūt atbilstošam polsterētam, lai jūs justos maksimāli komfortabli.
Īsāk sakot, krēslā vajadzētu justies ērti, it īpaši, ja jūsu ēdamistaba ir arī jūsu mājas birojs.
Izvēlieties materiālus un izvērtējiet kvalitāti.
Jūsu pusdienu krēsla materiāls ir svarīgs, jo tas arī nosaka tā vizuālo izskatu un protams arī izturību. Koks ir daudzpusīgs, un jūs varat izvēlēties no visdažādākajām koku sugām un apdares veidiem. Mīkstie ēdamistabas krēsli dot iespēju izmantot audumu krāsu rakstus, lai iegūtu bagātīgāku efektu. Protams, jūs varat izvēlēties arī krēslu, kas izgatavots no jauktiem materiāliem. Pirms ēdamistabas krēslu iegādes novērtējat to kvalitāti. Pārliecinieties, vai tas ir konstruktīvi pareizs. Kājām, rokām vai atzveltnei nevajadzētu šūpoties vai kustēties. Ja jūs pērkat vintage vai antīku krēslu, pārbaudiet, vai tas ir pietiekami stiprs, lai to varētu izmantot. Vai tas spētu izturēt pieauguša cilvēka svaru?
Tas brīdis, kad nolēmāt ietaupīt.
Tas izskatās labi tikai tad, kad ūdens atrodas iekšā.
Vai tas ir noslēpumu kambaris vai arhitektu kļuda?
Paskaties, kāds lielisks skats pa logu.
Un titulu gada lampa iegūst...
Tā nav neveiksme. Tas ir dizaina elements.
Krēslu kults un kultūra.
Ilgāku laiku pavadot kopā ar rūpnieciskā dizaina māksliniekiem, var pamanīt kādu lietu – viņi nudien ir kā traki uz krēsliem.
Patiesībā viņu gaume ir tik paredzama, ka palūkojoties vien uz kreklu, ko tie valkā, bieži vien var uzminēt arī viņu mīļāko krēslu zīmolu. Melns krekls ar piepogājamu apkakli? Mies van der Rohe. Melna bītlene? Peter Opsvik. Melns tops ar dziļu v-veida izgriezumu savienojumā ar bagātīgi izmantotu matu veidošanas līdzekli? Brāļi Campanas. Katrs dizaina koledžas absolvents vēlas, lai viņa portfolio būt kāds stilīgs krēsls, un krēslu dizaina jomā valda nežēlīga konkurence. Ja vien jums nav slinkums aizšķirstīt līdz žurnāla "Wallpaper" beigām, jūs noteikti atradīsiet lapu, kurā uzskaitītas vakances Slavenā Dizainera amatam: "Nepiesakieties uz šo amatu, ja vien neesat neparasti aizrāvies ar šausmīgi skaistu mēbeļu radīšanu bagātiem cilvēkiem."
Negribu bojāt ballīti, bet krēsli sūkā. Visi. Neviens dizainers nav radījis labu krēslu, jo tas gluži vienkārši nav iespējams. Daži krēsli ir labāki par citiem, taču tie visi ir slikti. Krēsli nopietni apdraud mūsu veselību, taču laika gaitā tie kļuvuši neizbēgami sasaistīti ar mūsu individuālisma un sabiedriskā statusa apmāto kultūru. Un, kas ir pats sliktākais, mēs esam kļuvuši atkarīgi no krēsliem, un nav zināms, vai kādreiz mēs no tiem atbrīvosimies.
Apgalvojums, ka krēsli ir bīstami, izklausās absurds. Tie ir visuresoši un šķiet gandrīz vai pārāk apnicīgi, lai būtu kaitīgi. Taču, ja iedomājamies, ka, vidusmēra brits sēdus stāvoklī pavada četrpadsmit stundas dienā – paļaujoties uz krēslu atbalstu, strādājot, atpūšoties, kontaktējoties internetā, ēdot un reizēm pat guļot, – nav grūti noticēt, ka krēsli var visai ievērojami ietekmēt mūsu sabiedrības veselību.
Kā izrādās, tie ietekmē gan un statistika ir nepielūdzama: pagājušajā gadā Amerikas vēža biedrība noslēdza četrpadsmit gadus ilgušu pētījumu, kurā piedalījās 120 000 respondentu, un atklāja, ka ilgstoša sēdēšana dienas laikā dramatiski palielina nāves draudus. Šāda tendence novērota pat starp tiem dalībniekiem, kas regulāri nodarbojas ar sportu, un, lai arī te kārtējo reizi cēloņi tiek sajaukti ar korelāciju, šis pētījums tikai papildina augošo pierādījumu skaitu, kas liecina, ka ilgstoša sēdēšana veicina sirds saslimšanas, aptaukošanos, diabētu, depresiju un praktiski neskaitāmas ortopēdiskas traumas. Nav nekādas nozīmes tam, ka esi jauns, pareizi ēd un visādi citādi dzīvo aktīvu dzīvi. Tas vien, ka pārmēru ilgi atrodies sēdus stāvoklī, tev neizbēgami nodarīs pāri.
Tomēr vienā ziņā šie rezultāti ir maldinoši. Tie liek domāt, ka problēma ir tajā, ka mēs sēžam par daudz. Bet īsta problēma ir tāda, ka mūsu sabiedrībā sēdēšana parasti nozīmē ķermeņa novietošanu uz paaugstināta sēdekļa ar īpašu atbalstu mugurai, tas ir – krēslā. Sēdēšana nebūtu tik kaitīga, ja mēs nesēdētu uz lietām, kas mums kaitē.
Kas padara krēslus tik briesmīgus? Tas ir sarežģīts jautājums, jo dažādi krēsli rada atšķirīgu ļaunumu. Neērti krēsli parasti rada nelabvēlīgu spiedienu uz noteiktam ķermeņa daļām, vai arī sēdēšana uz tiem pārmērīgi noslogo muskulatūru. Tas var izraisīt sāpes un provocēt sēdētāju sēdēt ar līku muguru, kas savukārt apgrūtina asinsriti, elpošanu, zarnu darbību un rada balsta un kustību aparāta traumu risku.
Ērti krēsli ir vēl sliktāki. Ļaujot ilgstoši saglabāt vienu pozu un nekustēties, tie rada lielu, nevienmērīgi sadalītu slodzi mugurkaulam, vājina ķermeņa balsta muskuļus, kas pasargā ķermeni no traumām, un rada tādus pašus asinsrites traucējumus kā to mazāk ērtie līdzinieki. Un tas ir tikai sākums.
Bija laiks, kad tādas ideālistiskas mēbeļu kompānijas kā "Hermann Miller" pareģoja, ka drošs krēsla dizains radīsies ar neskaidrās ergonomikas zinātnes palīdzību. Tomēr strīdu un jucekļu izraibinātā ergonomikas literatūra nesniedz atbildes.
Neviens pat nezina, kādam jābūt labam krēslam, kur nu vēl, kā to uztaisīt. Daži ergonomisti apgalvo, ka mugurkaulam jāļauj ieņemt C-veida formu, lai novērstu muskuļu sasprindzinājumu, taču šādā veidā tiek nospiesti iekšējie orgāni, turklāt ar laiku šāda poza rada mugurkaula disku trūci. Citi uzskata, ka jābalsta jostas vieta, taču nedabiskais izliekums īstermiņā nedod īpaši labākus rezultātus, bet ilgtermiņā – vēl graujošākus: tas novājina muskuļus jostas apvidū, palielinot to traumu risku, kuru šiem muskuļiem ir jānovērš. Līdzīgas domstarpības ir par sēdekļa augstumu, leņķi un dziļumu; atzveltni, kāju un roku balstiem, polsterējumu.
Galena Kranca – arhitektūras socioloģe un, iespējams, pasaules vadošā krēslu pētniece – nodēvējusi ergonomiku par "pretrunīgu un pat muļķīgu". Dizaineriem bez eksaktās izglītības tas ir pamatīgākais čakars.
Tomēr ir bijuši arī daži ievērības cienīgi mēģinājumi, lai gan ar visai nosacītiem panākumiem. Vairāki skandināvu dizaineri radījuši lodveida krēslus, ceļu krēslus un krēslus, kas ļauj sēdēt dažādās atšķirīgās pozās. Tas ir zināms uzlabojums, taču problēmu tas neatrisina. Bieži vien šos krēslus nevar izmantot pie ierasta augstuma galdiem, un to netradicionālā izskata dēļ lielākajā daļā darba vietu tie ir nepieņemami.
Varbūt pēc desmitus gadus ilgušiem centieniem ir pienācis laiks atzīt, ka uzvaru šajā cīņā gūt nav iespējams.
Ja krēsli ir tik muļķīgs izgudrojums, kā mēs esam nonākuši šajā strupceļā? Kāpēc mūsu kultūra pieprasa, lai mēs lielāko daļu dienas pavadītu, sēžot uz objektiem, kas mums dara pāri? Kas, pie velna, ir noticis?
Žurnāla "Jacobin" lasītāji nebūs pārsteigti, ja teikšu, ka atbilde slēpjas šķiru sabiedrībā. Krēslu būtība ir statuss, vara un kontrole. Un tieši tāpēc mums tie patīk. Pajautājiet jebkuram mēbeļu vēsturniekam par krēsla izcelsmi, un viņš ar lielāko prieku atbildēs, ka visa pirmsākumā ir bijis karaļa tronis.
Kādā brīdī akmens laikmetā, iespējams, pirms 6000 līdz 12 000 gadu, dažās kultūrās indivīdi ar augstāku sociālo statusu sāka sēdēt uz nelieliem paaugstinājumiem ar atzveltni atbalstam, tik lieliem, lai tie varētu noturēt vienu cilvēku. Tas bija efektīvs veids, kā norādīt uz paaugstinātu stāvokli atšķirībā no tiem, kas sēdēja uz zemes – labāks nekā ķebļi bez atzveltnes un soli, uz kuriem var sasēsties vairāki cilvēki. Agrākos pierādījumus par šiem primitīvajiem troņiem sniedz Dienvidaustrumeiropas izrakumos atrastās figūriņas, taču vienvietīgi krēsli ar atzveltni bija nozīmīgi statusa simboli arī Senajā Mezopotāmijā un Ēģiptē.
Protams, šodienas krēsli ievērojami atšķiras no seno ēģiptiešu troņiem, taču tas, kas padara tos līdzīgus troņiem, un no tā izrietošā šķiru marķiera loma ir bijis izšķirošs vēsturiskais faktors krēslu uzvaras gājienā. Gandrīz visā Rietumu vēsturē vispārējā tendence bija tāda, ka valdošā šķira sēdēja noteikta veida (parasti tā laikmeta šausmīgākā un kaitīgākā dizaina) krēslos, savukārt visi pārējie centās tos atdarināt.
Viduslaikos krēsli rietumu pasaulē nebija izplatīti. Kad vestgotu ciltis ieņēma Romu, viņu tupēšanas un zemē sēdēšanas paradumi kļuva par izplatītāko parasto cilvēku sēdēšanas veidu, un līdz pat Renesansei pat turīgās feodālajās saimniecībās gandrīz nebija mēbeļu, jo tām vajadzēja pārvietoties, lai izvairītos no izlaupīšanas. Bagātākajās ģimenēs bija viens vienīgs masīvs krēsls, ko izmantoja mājas saimnieks; šis krēsls parasti bija pārāk smags, lai to pārvietotu (lai to nenozagtu, kad mājai uzbruka ienaidnieks). Galdus salika no dēļiem uz sastatnēm un nolika krēsla priekšā, nevis otrādi.
Ar laiku bagātnieku dzīve kļuva vieglāka, un greznas mēbeles valdošajā šķirā kļuva daudz izplatītākas. Septiņpadsmitajā un astoņpadsmitajā gadsimtā stils mēbeļu dizainā kļuva aizvien nozīmīgāks un krēslu izgatavošana, ar ko iepriekš nodarbojās galdnieki, kļuva par atsevišķu rūpalu. Interesanti, ka mēbeļu dizains šajā periodā tika veidots, balstoties uz modes tendencēm interjerā, nevis fizioloģiskiem apsvērumiem. Neraugoties uz pieaugušo lietojumu, krēsli līdz pat deviņpadsmitajam gadsimtam joprojām bija relatīvi pārtikušu mājsaimniecību pazīme. Nabagie sēdēja uz ķebļiem, soliem, gultām vai uz ātru roku sameistarotiem sēžamajiem – piemēram, mucām un bluķiem.
Sākoties industriālajai revolūcijai, situācija mainījās. Krēslus sāka lēti ražot rūpnīcas, un arvien vairāk cilvēku varēja atļauties sēdēt kā bagātie. Tajā pašā laikā darbs kļuva sēdošs – strādnieku masas pārcēlās no laukiem uz rūpnīcām un birojiem un aizvien vairāk un vairāk laika sāka pavadīt, sēžot šajos jaunajos masveidā saražotajos krēslos. Kā ierasts, šķiriskas ilgas noteica, ko cilvēki pirka – diemžēl, tādi ķermeņa vajadzībām piemēroti izgudrojumi kā regulējamie krēsli un šūpuļkrēsli, kas veicina kustību, guva vien marginālu atzinību turīgo ļaužu vidu un tika izmantoti ļoti maz.
Un kopš 20. gadsimta sākuma krēsli pārņēma sabiedrību savā varā.
Kad krēsli kļuva par ierastu parādību skolu klasēs, skolotāji ar to palīdzību sāka kontrolēt skolēnu kustību, kas apgrūtināja mācīšanos. Šodien attīstītajā pasaulē bērni agri iemācās, ka mierīga sēdēšana krēslā raksturo pieauguša cilvēka uzvedību. Rezultātā, kad viņi paši kļūst pieauguši, vairumam vairs nav tik spēcīgas muskulatūras, lai varētu ērti un ilgstoši sēdēt bez muguras atbalsta.
Un tad, it kā mums nepietiktu ar sociālo un fizioloģisko atkarību no krēsliem, dizainieri mūs uzmeta vēlreiz, iestrādājot nākamo atkarības līmeni mūsu vidē – virtuves un biroji parasti ir aprīkoti ar noteikta augstuma virsmām, kas izmantojamas ar standarta augstuma krēsliem, un arī dažādas ierīces visbiežāk ir radītas tādā veidā, ka tās ir iespējams izmantot, vienīgi sēžot pie galda. Citiem vārdiem sakot, krēsli mēbeļu sastāvdaļa. Un nav nedz iespējas uzvarēt šo karu, nedz iespējas aizbēgt.
Tā nu mēs esam nonākuši pie vairākiem nomācošiem secinājumiem. Pirmkārt, krēsli ir tādi kā nedzīvi parazīti, kas nodrošina savu nebeidzamo ražošanu, pieradinot katru nākamo bērnu paaudzi. Otrkārt, pārskatāmā nākotnē tie nekur nepazudīs.
Es gribētu noslēgt šo eseju, aicinot uz kultūras pārvirzi no krēsliem uz daudz aktīvāku sēdēšanas veidiem – sēdēšanu zemē vai tupēšanu, vai kaut ko citu – taču patiesībā mēs esam šajos mēslos pamatīgi iestrēguši. Labākais, ko mēs šobrīd varam gūt no krēsliem, ir mācība par modes bīstamību un vēsturisks kontrarguments mītam, ka sabiedrība rīkojas savās kolektīvajās interesēs. Ja vēlaties sēdēt veselīgi, jums jāķeras vērsim pie ragiem un labākais ieradums, kuram der pievērsties, ir nesēdēt vienā reizē ilgāk par desmit minūtēm.
Ja jūs lasāt vidēji ātri, šajā brīdi jums vajadzētu piecelties un mazliet pastaigāt.
P.S. Kolins Maksvigens mācās Karaliskās mākslas koledžas maģistrantūrā. Viņš ienīst krēslus, taču īstenībā apbrīno Peteru Opsviku un pat mazliet lasa žurnālu "Wallpaper". Viņa studijā neviens gandrīz nekad nenēsā melnu apģērbu.
Raksts publicēts sadarbībā ar amerikāņu žurnālu "Jacobin".
No angļu valodas tulkojusi Antonija Skopa-Šlāpina.
Pārpublicēts no Viļņa Kazāka bloga
Imanta Ziedoņa bibliotēka pilna galerija
Galdu vēsture
Vēsture
Vienus no
pirmajiem galdiem lietoja senie Ēģiptieši. Tie bija akmens vai metāla
platformas uz kurām novietoja dažādas lietas, lai tās nebūtu jāliek uz grīdas
vai zemes. Ēdiens tika novietots lielās bļodās uz pjedestāla ēšanai. Ēģiptieši
arī izmantoja dažādus nelielus galdiņus un galda spēļu laukumus. Arī ķīnieši
ļoti agri sāka lietot galdus, ko izmantoja rakstīšanai un gleznošanai. Grieķi
un romieši galdus izmantoja biežāk, īpaši ēšanai, tomēr grieķi savus
galdus pēc ēšanas novietoja zem gultas. Galdi tika veidoti no marmora vai koka
ar metālu (parasti ar bronzas vai sudraba sakausējuma). Vēlāk sāka veidot
lielākus taisnstūrveida galdus no atsevišķām platformām un balstiem. Romieši
arī sāka veidot lielus, pusapaļus galdus. Viduslaiku mēbeles nav tik labi
pazīstamas kā iepriekšējo vai vēlāko periodu mēbeles. Austrumromas
impērijā galdus gatavoja no koka vai metāla, parasti ar četrām kājām,
kuras savienoja krustenisks balsts.
Krēsls, kas noturēs arī lāci
pārpublicēts no laikraksta "IR" 2018.18.aprīlis .
Pirms diviem gadiem Tilibs & Lacis sāka ražot krēslus un galdus, taču viņu radītie koka risinājumi jau kādu laiku ceļo uz Franciju, Norvēģiju un citām vietām Eiropā
Tilibs un Lācis. Izklausās pēc piedzīvojumu grāmatas varoņiem, kuri ar kuģi apceļo pasauli. Nekā! Ivars Lācis un Māris Tilibs sastopami kokapstrādes ražotnē Siguldā, kuras vienā galā ir viņu darba telpa, otrā – bungas un boksa maiss, lai var izlādēties. Pa vidu – ražotne. Kopš 2000. gada abi izpilda individuālus pasūtījumus, taču pirms diviem gadiem izveidoja arī ražojamus produktus: krēslus, galdus, skapjus un kumodes. Ideja par krēsliem radās pavisam vienkārši – gribējās sev labu sēžamo. Māris sāk žvangāties uz paša radītā krēsla, lai parādītu, kā parasti neiesaka šūpoties. Uz šī krēsla to var, jo savienojuma vietas neizļodzīšoties. Tilibs & Lacis izdomātais savienojums krēslu padara stabilu, drošu un izturīgu. Tas izskatās kā divi kopā saāķējušies puzles gabaliņi. «Nav māksla uztaisīt vienu superdārgu krēslu. Māksla un bizness ir uztaisīt, lai tas ir nopērkams un pieejams,» saka Tilibs un stāsta, kā tas izdevās.
Pragmatiski un mierīgi
Lācis un Tilibs satikās Rīgas Amatniecības vidusskolā. Lācis mācījās divus kursus augstāk. Tas bija 2000. gads, kad Lācis patrakoja nobraucienā no kalna ar velosipēdu un traumēja muguru. Piezvanīja Tilibam, lūdzot, vai var aizstāt viņu pie kāda pasūtījuma. Tobrīd abi darbojās katrs ar saviem projektiem. Tilibs piekrita. Mēnesis ieilga 17 gados.
«Kāpēc tik ilgi esam kopā? Mēs domājam konstruktīvi un pieņemam lēmumus koleģiāli. Izru-nājamies, izstrīdamies un vienojamies. Uztveram lietas pragmatiski un racionāli. Iemācīties ko jaunu mums abiem ir izaicinājums,» saka Tilibs. Viņš uzņēmumā ikdienā vairāk darbojas ar finansiālo pusi, Ivars – ar projektēšanu, taču produktu izstrādē abi ir vienlīdz iesaistīti. Abiem uz pusēm pieder SIA KD Stripes, kas radās 2011. gadā. Tas darbojas joprojām un palīdzējis izauklēt Tilibs & Lacis mēbeles.
Peļņu uzņēmumam ienes kokapstrādes individuālie pasūtījumi. «Bieži vien cilvēki uzbūvē māju un secina, ka ir kaut kā jātiek uz otro stāvu. Vieta kāpnēm tā īsti nav paredzēta vai ir ļoti maza. Tad zvana mums,» smejas Lācis, kurš piešāvies kāpņu projektēšanā.
KD Stripes ir arī būvkomersanta atļauja, tāpēc darbi neaprobežojas tikai ar ražotni. Lācis rāda datorā bildes: kādas daudzdzīvokļu mājas fasādei veidojuši koka apdari. Koka darbus veikuši arī Anna Hotel pie Cēsīm, kur reģistratūras lete kalpo joprojām. Tieši būvobjektos vislabāk esot manāms, ka Lācis un Tilibs ir līdzīgi domāšanā. Kad objektā ir kādas problēmas un visi krīt panikā, viņi abi sapulcē klusē. Pienāk būvdarbu vadītājs un saka: «Nesaprotu – jums viss vienalga? Kāpēc smaidāt un klusējat?» Uz to Tilibs atjautājot – ko mainīs tas, ja arī viņi sāks bļaustīties? «Atrodam problēmu un risinām. Un darām!» papildina Lācis.
Tiliba un Lāča birojā ir koka lustras, ko viņi lūdz nebildēt un nesaistīt ar zīmolu. Tādas tiek izgatavotas pasūtītājam Francijā, un latvieši ir tikai izpildītāji. Smalkos dizaina veikalos lampas nopērkamas par 2000 eiro. «Tas ir kā Dom Perignon,» ar šampanieti salīdzina Lācis. Tieši šo lampu radīšana bija liels izaicinājums, jo detaļas ir ļoti mazas un vakuumierīcei bija problēmas tās noturēt apstrādes procesā. Tilibs un Lācis iztērēja daudz laika, lai izdomātu, kā tās «savaldīt». Nebija vēlams kļūdīties, jo novirze kaut par milimetra desmitdaļu nozīmētu, ka lampu nevarēs salikt. «Mums jau šķita: ja turpināsim tik daudz laika un naudas tērēt radīšanā, tad piemaksāsim no savas kabatas. Taču mums izdevās, un tagad produkts ir atstrādāts,» saka Lācis.
Lielākās kļūdas biznesā ir tās, kas nes zaudējumus. Tilibs uzskata, ka nevajag darīt vairāk, nekā no tevis prasa, citādi pats vēl par to piemaksāsi. Piemērs – pirms kāda laika apņēmās ražot samērā vienkāršus dēlīšus IKEA gultām, taču kvalitātes prasības bija augstas un neatbilda cenai, ko IKEA bija gatavi maksāt. Radās arī problēmas ar koksni, daudz bija jābrāķē. «Ja pērk dārgāku un kvalitatīvāku koksni, tad var «aiziet mīnusā» un nenosedz materiālu izmaksas,» stāsta Lācis. Izpildīt pasūtījumu bija goda lieta, jo apsolīts taču. Pašiem gan nācās pielikt no savas kabatas.
Klientus ārpus Latvijas iegūt palīdz aģents, jo ar dalību izstādēs esot par maz.
Stabils kā uzvārds
Radīt ko ražojamu Tilibs un Lācis izlēma 2015. gada augustā. Gribējās biznesu noturēt vienmērīgā līmenī, jo individuālo pasūtījumu ir te ļoti daudz, te ļoti maz. Agrāk janvāris un februāris bija klusāks, tagad ražotnē top krēsli un galdi, kas paredzēti pārdošanai un krājas noliktavā. Pagaidām gan nekādu dižo pārdošanas apjomu Tiliba un Lāča mēbelēm neesot. Lācis rēķina, ka tie ir 20 gabali mēnesī. «Gribētos vairāk,» saka Tilibs. No Etsy.com bijis viens pirkums Anglijā. Ir liela interese no ASV, taču, ieraugot transportēšanas cenu, pirkums apstājas. Lai pāri okeānam ar kuģi aizpeldētu trīs krēsli, jāmaksā ap 160 eiro. Krēsli nav izjaucami un saskrūvējami, tas palielina loģistikas izmaksas.
Mēbeļu ražošanu vīri sāka ar krēslu. Nosauca to par Tilibs & Lacis. «Varam ar saviem vārdiem garantēt kvalitāti. Esam ielikuši tajos pašu labāko. Iespējams, kāds var vēl labāk,» saka Lācis. Tilibs smejot papildina: «Nevar gan. Varbūt līdzīgi, bet labāk ne. Esam tik ļoti izmīlējuši, ka varu garantēt – ar tiem notikt nevar nekas. Ja arī notiks, reaģēsim. Jo tiem ir mūsu vārds.»
Unikālo salaiduma vietu, kas neizļurkājas, jau vairākās izstādēs novērtējuši ķīnieši. Veikli nobildējuši un mukuši prom. «Nekas. Būs daudz stabilu krēslu tirgū. Varbūt tā ir mūsu sūtība – piedzimt, lai radītu krēsla savienojumu,» smejas Tilibs. Uz izstādēm abi dodas regulāri, lai iepazītu eksporta tirgu un apjaustu, kas kopumā notiek mēbeļu ražošanā. Stokholmā lielākais ieguvums bijusi saruna ar Daiļrade Koks vadītāju Andri Jansonu, kurš pienācis un teicis: «Kāpēc esat tik lepni, ka nenākat pie mums?» Un uzaicinājis tirgoties veikalā Čiekurs. Patlaban tā ir vieta, kur Tilibs & Lacis mēbeles nopērk visvairāk. Krietni mazāk – interneta veikalos. «Krēsls nav impulsa pirkums. Tam vajadzīgs laiks. Apsēsties, apskatīties,» saka Tilibs.
Krēslu un galdu kājas top no Latvijas oša, taču virsmas – no MDF jeb blīvi sapresētas kokšķiedru plāksnes. To izturību pirmie notestēja pašu bērni. Reklāmas bukletā redzams, ka augšējā atvilktnē iekāpusi Ivara meita un kumode stāv stabili. Savukārt virsmas ir krāsotas ar dziļo struktūrkrāsu, kas pirmajā acu uzmetienā izskatās kā matēts metāls. «Tas tāpēc, ka mums ir ļoti labs krāsotājs. Vismaz krāsu piegādātājs uzskata, ka mūsējais ir topa divdesmitniekā Latvijā!» saka Tilibs. Krāsotājs agrāk strādājis par apsargu, taču pamazām apguvis jauno amatu. Darbiniekus uzņēmums atrod ļoti dažādos veidos. Arī Ss.lv esot mēģināts. Un otrreiz to nedarīs. «Labam darbiniekam vienmēr ir darbs un nav jāliek internetā sludinājums. Bezdarbs ir mākslīga problēma. Daudzi taču nemaz nevēlas strādāt,» saka Tilibs.
Izaicinājumi patīk abiem. To var just. Un apliecina arī fakts, ka 2012. gada no zāles un salmiem taisīja papīru un pat pārdeva. Tas nenesa cerēto peļņu, tāpēc meta pie malas. Uzmeistaroja bāra krēslu pašu priekam. Tagad tas ir ražošanā. Nesen sarkanos krēslus SLIM pasūtīja Latvijas valsts meži – viņu jaunajā birojā, kas izvirzīts Latvijas Arhitektūras gada balvai, krēsli būs informācijas birojā veikalā. «Gandarījums, ka arī labi dizaineri mūs novērtē,» saka Lācis.
Pie ražotnes izejas Lācis uzsit pa masīvām koka kāpnēm. Kam tās? «Tās uz Maltu ceļos.» Kāds kungs atbraucis, apskatījis ražotni un pasūtījis savai privātmājai.
Dzinējspēks, kas liek darboties biznesā
Strādāt tā, lai pašiem interesanti. Mums patīk izaicinājumi, jo katrā no tiem mēs augam.
Lielākā kļūda, kas devusi mācību
Nevajag darīt vairāk, nekā no tevis prasa, citādi pats par to piemaksāsi. Ražojām dēlīšus IKEA gultām, taču kvalitātes prasības neatbilda cenai ko maksāja par produktu.
Vērtīgākais padoms jaunam uzņēmējam
Aizbraukt uz izstādēm un paskatīties, kas notiek pasaulē. Ieraudzīt konkurentus un izdomāt, ar ko būsi labāks un īpašāks. Padomāt, vai tavs izgudrojums ir vajadzīgs.
Ziedoņa bibliotēkas interaktīvais skapis
Bibliotēkas telpas koncepts balstīts Imanta Ziedoņa paustajā par to, ka bibliotēka ir viņa dvēsele. Ziedoņa bibliotēka ir radoši interaktīva telpa ikvienam, kas vēlas iepazīt dzejnieka personību un daiļradi, reizē arī pētniecisks, izglītojošs centrs skolu jauniešiem, studentiem un visu vecumu interesentiem. Bibliotēka piedāvās dažādus literārus pasākumus, lekcijas un diskusijas, turpinās Imanta Ziedoņa daiļrades mantojuma saglabāšanu, pārizdošanu un tulkošanu, kā arī sadarbībā ar iniciatīvu Ziedoņa klase piedāvās īpašas mācību stundas skolēniem.
Darbs pie Imanta Ziedoņa bibliotēkas koncepta aizsākts jau 2017. gadā un, tāpat kā Ziedoņa muzejs, šī bibliotēkas lasītava ir citāda, nekā ierasts. Ziedoņa bibliotēkas lasītavā izveidots interaktīvs grāmatu skapis un īpaša dzejniekam veltīta inforgrafika. Tā ir bibliotēkas pastāvīgā ekspozīcija, ko iespējams bezgalīgi papildināt, apzinoties to, ka Imanta Ziedoņa atstātais daiļrades un personības devums nav fiksējams lielums. Interaktīvajā skapī īpaša loma veltīta Imanta Ziedoņa un Latvijas kultūras kanona vērtību saskares punktiem, paralēli noris darbs pie Imanta Ziedoņa iedvesmotāju un laikabiedru izpētes un savstarpējās mijiedarbības.
Ziedoņa bibliotēkā vienkopus apkopota lielākā daļa no vairāk nekā 200 izdotajām Imanta Ziedoņa grāmatām un bibliotēka turpina darbu pie pilnīgas Imanta Ziedoņa grāmatu un publikāciju, tai skaitā tulkojumu, kolekcijas veidošanas. Aicinām ikvienu, kam Imanta Ziedoņa grāmatas vairs nav nepieciešamas vai tās ir pieejamas vairākos eksemplāros, nodot tās Ziedoņa bibliotēkai. Grāmatas iespējams nodot Sporta ielā 2, Rīgā, iepriekš sazinoties ar Ziedoņa muzeja un bibliotēkas darbiniekiem. Ziedoņa bibliotēka sadarbībā ar fondu Viegli turpina izdot un pārizdot Imanta Ziedoņa grāmatas.
Jau 2018. gada noslēgumā Ziedoņa bibliotēka uzsākusi darbu pie dažādiem kultūras projektiem un arī turpmāk bibliotēkas pop-up dosies izbraukumos kopā ar citiem fonda Viegli un Ziedoņa muzeja projektiem. Patlaban aktīvi noris arī 2019. gada janvārī veiksmīgi aizsākta iniciatīva Ceļā ar grāmatu, kas popularizē lasīšanu vilcienā, atrodoties ceļā.
Bibliotēkas lasītava Sporta2 kvartālā, Sporta ielā 2, Rīgā apmeklētājiem atvērta katru otrdienu no plkst. 16.00 līdz plkst. 19.00.
Pārpublicēts no: www.ziedonamuzejs.lv
SUPER PIEDĀVĀJUMS
Vienreizējs piedāvājums Aprīlī. Super cena pērkot 4 un vairāk krēslus AMBER cena par 1 krēslu 99eur, DECO cena par 1 krēslu 109eur, MAJESTY cena par 1 krēslu 119eur. Šos oša masīvkoka krēslus variet pasūtīt sev vēlamajā krāsu tonī. Izgatavošanas laiks līdz 30 dienām. ZVANIET ja ir kādi jautājumi vai nepieciešama papildus informācija pa tālruni 24333003, vai rakstiet uz e-pastu [email protected].
Figūru maršs
Mēbelei ir izmantots venges koks. lakojumā ir kombinēts matēts korpuss ar pulētām virsmām.
Konkurss
Mēs piedāvājam iespēju laimēt Tilibs & Lācis "Handy L" galdiņu 1200 mm diametrā no www.tilibslacis.com veikalā.
Viss, kas TEV jādara - esi mūsu Facebook sekotājs (LIKE / FOLLOW), dalies (SHARE) ar šo postu, kā arī neaizmirsti iekomentēt draugu, kam šis noderētu. Izloze notiks 18. aprīlī.
ATLANTIS OZOLA KOKA GALDS
Ir klāt pavasaris, dienas kļūst arvien saulainākas, siltākas un cilvēki kļūst priecīgāki! Tilibs&Lacis arī vēlas dot savu pienesumu šajā pavasara atmošanās periodā un piedāvāt vienreizēju iespēju, TIKAI MARTĀ , ATLANTIS OZOLA KOKA GALDA IEPAZĪŠANĀS CENA 449.00 eur !!! KAS ir ATLANTIS ozola koka galds? Tilibs&Lacis ir radījis interesanta dizaina un izcilas kvalitātes ozola koka galdu. Tas papildinās jebkuras telpas interjeru vai arī būs dažādu interjera risinājumu galvenais objekts, kura atrašanās telpā jau pat par sevi būs estētiski baudāms notikums. ATLANTIS ozola koka galda izstrādē mēs esam ieguldījuši visu savu pieredzi un sirdi. Realizējot šo projektu, tāpat kā visus citus, vienmēr cenšamies apstrādāt koku ar lielu cieņu pret to, nepieļaujot nevajadzīgus atgriezumus un izceļot patieso koka skaistumu. Galds ir multi funkcionāls, to var izmantot kā pusdienu galdu vai kā rakstāmgaldu. Pieskaroties galdam jūs sajutīsiet ozola koka nomierinošo struktūru un atrašanās pie galda jūs vienmēr patīkami iepriecinās. Galda izmērs: Garums 1400mm, Platums 700mm, Augstums 750mm, Virsmas biezums 29mm, bet varam piedāvāt arī citus izmērus pēc jūsu vēlmēm.
Biroja mēbeles ar iebūvētu virtuvi.
Ozola finierējums apvienots ar mēbeļu linoleju. Individuāli izgatavoti mēbeļu ozola rokturīši.
Birojā ir iebūvēta neliela virtuvīte, kur ir tikai pats nepieciešamākais ikdienas biroja vajadzībām.
Testējam Tilibs&Lācis kumodes neierastā veidā
DROŠĪBA PIRMAJĀ VIETĀ.
Ar cieņu Ivars Lācis.
Sadarbība
Jau daudzus gadus Tilibs & Lācis sadarbojas ar Yappy Kids. Mūsu kopīgi realizētie projekti ir kļuvuši populāri un ļoti iecienīti ne tikai Latvijā, bet arī Eiropā. Izstrādājot mūsu bērnu mēbeles, pievēršam lielu uzmanību tam, lai tās būtu ar individuālu, inovatīvu dizainu un estētiski baudāmas.
Visos Yappy Kids un Tilibs & Lācis veidotajos projektos tiek izmantoti tikai augstākās kvalitātes kokmateriāli kā arī videi draudzīgas eļļas un krāsas. Tāpat ir svarīgi, lai bērnu mēbeles būtu izturīgas un drošas ikdienas lietošanā, tāpēc veicam arī dažādus testus, lai pārliecinātos par mēbeļu kvalitāti un klients saņemtu vislabāko.
GADA KRĀSA 2019
Tāda vieta mājā rada laimīgu un laipnu atmosfēru, kur mēs varam būt kopā ar cilvēkiem un lietām, kas mums ir ļoti svarīgas. Šie ir siltākie 2019. gada krāsu savienojumi, kuri ir piepildīti ar bagātīgiem toņiem, ieskaitot meža zaļo, drosmīgo ķieģeļu un intensīvo terakota sarkano krāsu, kuru savukārt nomierina mūsu Gada krāsas 2019 medus tonis un gaišie neitrālie toņi.